wtorek, 30 listopada 2021

Apostoł Andrzej

Apostołowie Piotr i Andrzej, bohaterowie dzisiejszej Ewangelii symbolizują dwa ważne aspekty kroczenia Drogą Pana: stałość i odwagę. Imię Piotra - Kefas znaczy skała; imię Andreas - mężny. W życiu obydwu braci te dwa aspekty Drogi Pańskiej uwidaczniają się w ich posługiwaniu. Ideę stałości ujrzymy z łatwością w wielu psalmach:

"Bądź dla mnie skałą schronienia,
warownią, która ocala.
Ty bowiem jesteś moją skałą i twierdzą,
kieruj mną i prowadź przez wzgląd na swe Imię". 

9Ps 31, 3-40).

"Bóg jest dla nas ucieczką i mocą: łatwo znaleźć u Niego pomoc w trudnościach. Przeto się nie boimy, choćby waliła się ziemia i góry zapadały w otchłań morza. 

[...] Bóg jest w jego wnętrzu, więc się nie zachwieje" 

(Ps 46, 3.6)

"Bóg w jego zamkach
okazuje się obroną. 

Oto bowiem złączyli się królowie

i razem natarli.

Zaledwie ujrzeli, zdrętwieli,
zmieszali się i uciekli".

(Ps 48, 4-6).

Oto cały motyw twierdzy, skały, stałości na czym polega istota wiary. To właśnie jest znaczeniem słowa hebrajskiego Amen, które wypowiadamy na zakończenie każdej modlitwy. Na katechezach tłumaczymy to słowo: niech tak się stanie, ale właściwie należałoby to przetłumaczyć - tak j e s t. W Piotrze jako skale znajduje tu swe wypełnienie idea stałości, gdyż Piotr w Dziejach Apostolskich był rzeczywiście dla braci opoką.

Rola jego brata apostoła Andrzeja wydaje się w ewangeliach mniejsza. Andrzej jest kilkukrotnie wymieniany w katalogach apostołów. W scenie rozmnożenia chleba pierwszy wskazuje na chłopca, który posiada cokolwiek. Rola Andrzeja jest jednak równie istotna. To on jako pierwszy z św. Janem rozpoznaje w Jezusie Mesjasza, wskazanego przez św. Jana Chrzciciela. Jest to istotne o tyle, że liczba dwa oznacza w Biblii świadectwo. Jedynie oni słyszeli to proroctwo Jana chrzciciela. To Andrzej ma odwagę wyznać tę wiarę jako pierwszy do Piotra; "Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: «Znaleźliśmy Mesjasza» - to znaczy: Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa" (J 1, 41-42). Andrzej, zgodnie ze znaczeniem swego imienia, wykazał się odwagą śmiałością, czymś co jest cechą każdego wyznania wiary. Warto nadmienić, że Andrzej używa tam słowa heurekamen, tego samgo, którego użył Archimedes przy odkryciu prawa hydrostatyki. 

Tę postawę męstwa i śmiałości znajdziemy w historii Jozuego. Bóg zachęca Izraelitów, którym przewodził Jozue: "Raq hazaq" - bądź dzielny i mężny (Joz 1, 9). Fraza ta powtarza się w Księdze Jozuego kilkakrotnie. Dzięki temu męstwu i śmiałości Jozue podbił Ziemię Obiecaną.

Św. Andrzej jest patronem Kościoła Wschodu. Wedle tradycji był pierwszym biskupem w Bizancjum, miał również wedle legendy znaleźć się na ziemiach ruskich. Papieże Jana Paweł II i Benedykt XVI często podkreślali, że Kościół może wiele zaczerpnąć ze Wschodu, że Europa musi oddychać obydwoma płucami. Istotnie dziś brakuje nam zachodnim chrześcijanom tego męstwa i śmiałości Andrzeja, aby być sobą. Tożsamość katolików kuleje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz